Learn & Grow Curriculum

 

LG_Book_Rendered_250x221

Don’t be fooled by the cheapo artwork. I’ve been using this for the past year and for the price (about $30) it’s been wonderful!

Learn & Grow covers the whole school year with a full day’s lesson for every weekday. It takes into account seasons and special events in the American calendar.

I don’t use it everyday but its a great backbone when you don’t have time to think of a lesson plan. The only drawback is some of the materials can be hard to get hold of  – especially if you don’t have access to the internet or an American toystore but for some this may be an advantage as coming without materials that you may not even need/use means it’s cheaper.  Great value for money and a lifesaver for me!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s